Menu
22 września 2018 Ptam 0 Comments

Warto wyrobić sobie nawyk mierzenia rano ciśnienia tuż po obudzeniu dla upewnienia się, że wszystko jest dobrze.

Jednak jaki ciśnieniomierz wybrać?

Na rynku jest dużo różnych modeli: rtęciowe, elektryczne, elektroniczne czy też manualne. Do tego dochodzi wybór czy ma być to ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny. Dziś postaramy się wyjaśnić różnicę między nimi oraz opisać ich wady i zalety żeby ułatwić wam wybór tego typu sprzętu medycznego.

Taki wybór pomiędzy ciśnieniomierzami mamy tylko w przypadku tych elektronicznych.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy umieszczamy na naszym nadgarstku. Takie urządzenie jest przeważnie małe i poręczne, wygodne w użytku, ale niestety może mieć także sporą wadę. Istnieje bowiem ryzyko tego, że pomiar ciśnienia za jego pomocą będzie niedokładny ponieważ mogą występować problemy z krążeniem w naszej ręce.
W przypadku ciśnieniomierza naramiennego mankiet zakładamy kilka centymetrów nad zgięciem łokciowym, więc może być to trochę mniej komfortowe niż w przypadku poprzedniego urządzenia. Tutaj jednak atutem jest to, że taki pomiar będzie dużo bardziej precyzyjny niż w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego.
Warto też dodać, że oba typy ciśnieniomierzy często są wyposażone w takie funkcje jak zapamiętywanie poprzednich wyników nawet z kilku dni. Do wyboru są też ciśnieniomierze półautomatyczne i automatyczne. W przypadku tych pierwszych sami musimy napompować mankiet co może czasami zmylić wynik. W przypadku automatycznych naciskamy przycisk znajdujący się na urządzeniu i ono samo pompuje mankiet.

Warto też zwrócić uwagę na to czy model który zamierzamy kupić posiada opcję wykrywania arytmii serca, czyli zaburzeń jego pracy. Takie urządzenie informuje nas wtedy o zaburzeniu rytmu serca co w przypadku wielokrotnego powtórzenia może okazać się dobrą podstawą do wizyty u lekarza.

Jaki ciśnieniomierz więc kupić?

Gdy wybieramy ciśnieniomierz musimy zwrócić uwagę na to kto będzie z niego korzystać i jak bardzo dokładny powinien być. Dla osób starszych warto wybrać dokładniejszy ciśnieniomierz naramienny, który będzie wyposażony w duży czytelny wyświetlacz. Jeśli zaś chcemy wygodne i kompaktowe urządzenie nasz wybór powinien skierować się w stronę ciśnieniomierza nadgarstkowego.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *